"Siła Wspólnoty" ma polegać na zintegrowaniu mieszkańców Bloku Szwedzkiego wokół swojej wspólnoty. Ideą mają być historie samych mieszkańców o sobie i miejscu, w którym żyją, wzbogacone o materiały z tematyki historyczno-architektonicznej. To wszystko powstanie w ramach ośmiu audycji radiowych oraz krótkometrażowego filmu stworzonego przez profesjonalistów. Dodatkowo, zrealizowane zostaną warsztaty mające na celu budowanie trwalszej integracji i mocniejszej więzi między mieszkańcami, jak i uświadamianie ich o sile wspólnoty. Zadanie publiczne w zakresie rewitalizacji: „Wspieranie procesu rewitalizacji – działania sąsiedzkie/sąsiedzkie informacje – SIŁA WSPÓLNOTY” jest realizowane w terminie 1 czerwca 2021 r. – 31 grudnia 2021 r.
Dlaczego Blok Szwedzki?
"Dwuskrzydłowy budynek załamujący się pod kątem 30 stopni. W bloku znajduje się prawie 300 mieszkań. Krótsze, pięciopiętrowe skrzydło z parterem i piętrem przeznaczonym na sklepy i usługi, dłuższe skrzydło mieszkalne liczy 7 pięter. Jako pierwszy swoją formą i stylistyką przełamał standardy budowy Nowej Huty. Kolorami wniósł nową jakość w szarość osiedla." - taki właśnie opis publikowany był przy wielu zdjęciach Bloku Szwedzkiego, na os. Szklane Domy 1. Ten mocno wyróżniający się budynek, nakreślony przez Ingardenów (twórców również nowohuckiego "Pałacu Dożów" - dawnego Centrum Administracyjnego Huty im. T. Sendzimira czy nowohuckiego Teatru Ludowego), był nie lada atrakcją Nowej Huty. A w naszym przekonaniu nadal jest.
Dlaczego to robimy?
Swoim pomysłem chcemy wpisać się w strategię Miasta Krakowa ,,Tu chcę żyć Kraków 2030” i odczarować stereotypy jakie, pomimo niewielkich zmian, nadal można usłyszeć na temat naszej Nowej Huty. Uświadomienie mieszkańcom, że żyją w wyjątkowym miejscu i mogą o nie dbać, to jeden z wielu celów tego projektu.
Kim jesteśmy?
Nowohucianami, którzy swoje pasje i marzenia realizują w ramach Stowarzyszenia CENTRUM B7. Sama organizacja to inicjatywa skupiająca profesjonalistów: artystów, informatyków, poetów, przedsiębiorców, studentów i inżynierów. Jednym z naszych celów jest promocja Nowej Huty, która od zawsze zajmuje centralnie miejsce w naszych sercach. Jesteśmy organizacją non profit. Wszystkie przychody są przeznaczane na cele statutowe.
Kto nas wspiera?
Zadanie publiczne współfinansowane jest ze środków Miasta Krakowa.